Apple išleido macOS High Sierra. Ką reikia žinoti prieš diegiant.

„Apple“ išleido savo naujausią „Mac“ kompiuteriams skirtą „macOS“10.13 versiją „High Sierra“.

„Mac“ kompiuterių naudotojai, naudoję „macOS 10.12 Sierra“ pastebimų naujovių šioje operacinėje sistemoje pastebės nelabai daug. Tai mano galva labiau kosmetinis atnaujinimas. Apie tai byloja ir nestipriai pasikeitęs pačios operacinės sistemos pavadinimas.

Pagrindinės, „macOS Sierra“ naujovės tai:

Nauja APFS failų sistema, kuria bent jau pradžioje galės pasidžiaugti tik kompiuterių su SSD tipo diskais savininkai. Tikėtina, kad APFS palaikymas su naujesnėmis šios operacinės sistemos versijomis atkeliaus ir į „Fusion“ tipo diskus. Jis kurį laiką buvo beta versijose, tačiau vėliau „Apple“ jį panaikino.

Tobulesnė „Photos“ aplikacija. „Photos“ tampa viena labiausiai naudojamų aplikacijų „Mac“ kompiuteriuose ir „Apple“ ją patobulinus: įdiegus tobulesnį failų organizavimą, geriau veikiantį veidų atpažinimą, su kitais „Apple“ įrenginiais sinchronizuojamus albumus, geresnius vaizdų redagavimo įrankius ir t.t. — ši aplikacija taps naudojama dar dažniau. Naujoje „macOS“ versijoje „Photos“ aplikacija yra ko gero gavusi daugiausiai pastebimų pakeitimų ir patobulinimų.

Sumanesnė „Safari“ naršyklė. Laikai, kai „Mac“ kompiuterių naudotojai kaip gelbėjimosi rato griebdavosi kitų gamintojų sukurtų naršyklių jau seniai praeityje. Dabar daugelis „Mac“ naudotojų naudoja „Safari“, nes ji ne tik saugesnė, bet neretai savo greičiu, patogumu ir galimybėmis lenkia konkurentes. Naujoje „Safari“ versijoje „Apple“ įdiegė greitesnį „JavaScript“ apdorojimą, kuris veikia 80 procentų greičiau nei „Chrome“ naršyklėje.

Tačiau naujoje „Safari“ naršyklėje yra įdomesnių naujų funkcijų, kurios turės įtakos mūsų naršymui metų bėgyje. Pirmoji tai nervinančių, automatiškai pasileidžiančių video blokavimas. Jei „Safari“ lentelėse matome, kuriame puslapyje veikia video ar audio failas, tai „High Sierra“ jį užčiaups dar iki jam pradedant savo demonstraciją. Išimtis bus tik video neturintys garso takelio.

Nauja „Safari“ taip pat rūpinsis ir jos naudotojų privatumu. Naujas kompiuterinio mokymosi varikliukas studijuos lankomus puslapius ir blokuos reklamos skelbėjų informaciją, kuri jiems leidžia rinkti duomenis apie naudotojo naršymo įpročius. Tai reiškia, kad nebūsite užversti reklamomis apie dulkių siurblius, jei vieną tokį įsigijote internetinėje parduotuvėje.

Nauja „Safari“ taip pat turi nustatymą svetaines matyti „Skaityklės“ (Reader) režime visą laiką.

Pakeitimus naujoje „macOS High Sierra“ teigiamai įvertinti turėtų ir daug videosavo kompiuteriuose žiūrintys „Mac“ naudotojai. Be 4K (kur palaikoma), „Apple“ įdiegė ir naujo industrijos standarto H.265 (High Efficiency Video Coding) palaikymą, kurio failai užima iki 40 proc. mažiau vietos nei naudojantys H. 264. Tai leidžia vaizdą rodyti sklandžiau. O jei ne tik žiūrite, bet ir kuriate video – naujo standarto palaikymas bus įdiegtas ir kompanijos programinėje įrangoje skirtoje profesionalams.

Sekančios kartos Metal. „OS X El Capitan“ pristatyta „Metal“ į „Mac“ kompiuterius atnešė daug naujovių, kurias teigiamai įvertino žaidimų mėgėjai. Dabar „Apple“ įdiegė sekančios kartos „Metal 2“, kurios dėka žaidimai atrodys dar gražesni, galingesni ir greitesni. Su „Metal 2“ į „Mac“ kompiuterius atkeliauja ir virtualios realybės palaikymas.

„macOS High Sierra“ naudotojai pastebės ir daugiau naujovių. Tai ir „Live Photos“ palaikymas „FaceTime“ aplikacijoje, tobulesnė paieška „Mail“, lenteles palaikanti „Notes“ aplikacija, galimybė dalintis failais tiesiai iš „iCloud Drive“, natūralesnio balso Siri, daugiau galimybių turinti „Spotlight“ paieška ir t.t.

Programinės įranga ir apribojimai.

„WWDC 2017“ metu „Apple“ paskelbė, kad pradeda 32-bitų aplikacijų palaikymo nutraukimo procesą. Nuo 2018 metų sausio, naujos programuotojų pateikiamos aplikacijos privalo būti 64-bitų, o nuo 2018 metų birželio, 64-bitų privalo būti ir visi aplikacijų atnaujinimai. Tad 32-bitų aplikacijų palaikymas visiškai išnyks, greičiausiai „macOS“ versijai pakeisiančiai „High Sierra“.

Sprendžiant iš eilės Twitter’yje pasirodžiusių (bet vėliau panaikintų) „Apple“ inžinierių žinučių, „macOS High Sierra“ kas savaitę bus automatiškai tikrinama „Mac“ kompiterių EFI aparatinė įranga (firmware) ir duomenys sutikrinami su „Apple“ duomenų baze. Taip siekiama įsitikinti, kad ši kompiuterio sistemos dalis nėra modifikuota. Jei EFI bus aptikta neatitikimų, apie tai būsite informuoti pranešimu, kuriame galėsite pasirinkti ar tą informaciją išsiųsti „Apple“ ar ne — šis pasirinkimas bus įsimintas ir ateinančių savaičių patikrinimams.

Ką reikėtų žinoti prieš diegiant „macOS 10.13 High Sierra“

Jei naudojate „Apple“ „Final Cut Studio“ ar „Logic Studio“ aplikacijas — šios aplikacijos neveiks „macOS High Sierra“ (jos 32-ų bitų). Vietoje jų „Apple“ rekomenduoja naudoti „Final Cut Pro X“ or „Logic Pro X“ aplikacijas. Problemų yra ir su „Microsoft Office“ aplikacijomis. „Microsoft“ paskelbė, kad „Office 2011 for Mac“ naujoje „macOS“ versijoje neveiks. Nors „Microsoft“ žada palaikyti „Office for Mac 2016“ naujoje „macOS High Sierra“, bet informuoja, kad šio paketo 15.34 versijos aplikacijos nepasileis, 15.35 versijos aplikacijos pasileidžia, tačiau veikia labai nestabiliai. Reikia tikėtis „Microsoft“ suskubs šias bėdas ištaisyti. Nors „lūžtančios“ aplikacijos gali būti visai įprastas reikalas „Microsoft“ ir ji kuriam laikui paliks jos produkto naudotojus su „palaikomomis“ 15.35 versijos „Excel“, „Power Point“, „Word“, „Outlook“, „Lync“ ir „Notes“ aplikacijomis.

Jei naudojate kokias nors trečių šalių aplikacijas, kurių veikimas jums yra labai svarbus — pasitikrinkite jų kūrėjų svetainėse ar jūsų turimos aplikacijų versijos palaiko naują „macOS“ operacinę sistemą prieš ją diegdami.

„macOS 10.13 High Sierra“ operacinę sistemą įdiegti galima šiuose „Mac“ kompiuteriuose:

  • „MacBook Pro“ – 2010 ar naujesniuose
  • „MacBook“ – 2009 pabaigos ar naujesniuose
  • „MacBook Air“ – 2010 ar naujesniuose
  • „iMac“ – 2009 pabaigos ar naujesniuose
  • „Mac Mini“ – 2010 ar naujesniuose
  • „Mac Pro“ – 2010 ar naujesniuose

Ir paskutinis, bet svarbus punktas – prieš diegdami naują operacinę sistemą pasidarykite atsarginę duomenų kopiją.

Sklandaus diegimo ir gero naudojimo.

P.S. Šiandien internete pasirodė informacija, kad „macOS High Sierra“ GM versijoje yra rimta saugumo spraga leidžianti nepasirašytoms aplikacijoms prieiti prie „Keychain“ išsaugotos informacijos. Jei tai tiesa reikia manyti, kad „Apple“ ją pašalino. Tačiau garantijos nėra. Kaip ir nėra aišku kiek ši informacija yra patikima.