Microsoft Windows šeimos operacinės sistemos

Microsoft Windows – grupė komercinių operacinių sistemų, skirtų ameniniams kompiuteriams. Pirmoji Windows operacinė sistema pristatyta 1985 metais, o šiuo metu dominuoja pasaulio asmeninių kompiuterių rinkoje.

Windows sistemos kuriamos daugiausiai su IBM PC suderinamiems kompiuteriams (Intel_x86 architektūros pagrindu), nors buvo ir versijų, skirtų Digital Alpha ir PowerPC platformoms, o šiuo metu yra gaminama Pocket PC (Windows CE) versija, skirta ARM ir pan. procesoriams.

Visų Windows sistemų veikimas (procesų valdymas) yra pagrįstas pranešimų eile: atskiri procesai valdymą gauna, iš bendros eilės išrinkus kitų procesų (ar operacinės sistemos) sugeneruotus valdymo pranešimus. Tokio tipo architektūra leidžia lengvai realizuoti objektinio programavimo galimybes operacinėje sistemoje ir vartotojo aplinkoje, garantuoja gana greitą sistemos reakciją į išorės įvykius (pvz., vartotojo veiksmus), esant mažam sistemos apkrovimui, tačiau apriboja sistemos stabilumą ir našumą, esant kritinėms apkrovoms ir neleidžia programoms dirbti realiame laike.

Istorija

Xenix (licezijuota Unix versija 1987)

MSX-DOS (sukurta MS Japan MSX 8-bit kompiuteriams)

MS-DOS (sukurta  kartu su IBM, versijos 1.0–6.22)

Windows CE (OS nešiojamiems įrenginiams  ir realaus laiko programoms)

Windows CE 3.0

Windows Mobile (paremta CE, bet mažesnė)

Windows CE 5.0

Windows 1.0

Windows 2.0

Windows 3.0 (pirmoji versija sukurta komerciniams tikslams)

Windows 3.1x

Windows 3.2 (tik kinijos rinkai skirta versija)

Windows 95 (dar žinomas kaip Windows 4.0)

Windows 98 (dar žinomas kaip 4.1)

Windows Millennium Edition (dar žinomas kaip Windows 4.9)

OS/2 (sukurta  kartu su IBM)

Windows NT

Windows NT 3.1

Windows NT 3.5

Windows NT 3.51

Windows NT 4.0

Windows 2000 (dar žinomas kaip Windows NT 5.0)

Windows XP (dar žinomas kaip Windows NT 5.1) (kodinis pavadinimas: Whistler)

Windows Server 2003 (dar žinomas kaip NT 5.2) (kodinis pavadinimas: Whistler Server)

Windows Vista (dar žinomas kaip Windows NT 6.0) (kodinis pavadinimas: Longhorn)

Windows Server 2008 (dar žinomas kaip Windows NT 6.0) (kodinis pavadinimas: Longhorn Server)

Windows 7 – (anksčiau vadintas Blackcomb, paskui Vienna)

Windows 8

Windows 8.1

Singularity – Microsoft tyrinėjimo projektas (C#)

Windows 10

Versijos

Windows terminas taikomas kelioms produktų kartoms, kurios gali būti grupuojamos kategorijomis:

  • 16-bitų operacinė aplinka. Šios kartos sistemos dažnai laikomos tik grafiniu apvalkalu MS-DOS failinei sistemai, bet 16-bitų Windows versijos jau turėjo savą vykdomųjų failų formatą ir pateikė savo įrenginių tvarkykles (vaizdo, spausdinimo, pelės, klaviatūros ir garso). Taip pat nuo pat pradžių buvo galimybė dirbti daugialypėje aplinkoje (su keliom programom vienu metu). Taip pat, buvo įdiegta virtualios atminties posistemė, leidžianti naudoti daugiau operatyviosios atminties, nei yra fiziškai. Šios kartos versijos – Windows 1.0 (1985), Windows 2.0 (1987) bei šiai artima versija Windows/286.
  • Hibridinė 16/32-bitų operacinė aplinka. Windows/386 versijoje įvesta 32-bitų apsaugoto režimo branduolys ir virtualios mašinos monitorius, virtualizuojantis disko kontrolerį, vaizdo plokštę, klaviatūros, pelės, taimerio ir pertraukimų kontrolerius. Windows 3.0 (1990) ir Windows 3.1 (1992) įvesti papildomi patobulinimai. Taip pat buvo palaikomas 16-bitų apsaugotas režimas, leidžiantis vykdyti programas, kurios nenaudojo Windows paslaugų.
  • Hibridinė 16/32-bitų operacinė sistema. Windows 3.11 versijoje įdiegtas 32-bitų failų priėjimas leido Windows sistemai veikti nepriklausomai nuo DOS failų valdymo. Windows 95 įvesti ilgi failų vardai, o MS-DOS įdiegtas Windows viduje. Vėliau išleistos dvi žymiai pažangesnės Windows 98 versijos, o 2000 metais – Windows Me, naudojusi tą patį kodą, bet imitavusi Windows 2000 grafinę aplinką.
  • 32-bitų operacinė sistema sukurtos kaip žymiai patikimesnės sistemos, nesiremiančios DOS. Pirmoji versija buvo Windows NT 3.1, paremta kartu su IBM sukurtos OS/2 sistemos kodu bei Windows 3.0 grafine aplinka (1993, pažymėta „3.1”, kad būtų 1 daugiau nei pagrindinių konkurentų OS/2 2.1), vėliau išleista NT 3.5 (1994), NT 3.51 (1995) ir NT 4.0 (1996). Pastaroji naudojo Windows 95 grafinę aplinką. Vėliau Microsoft siekė apjungti namų ir verslo vartotojų operacines sistemas išleisdami Windows 2000, bet galiausiai ši sistema išleista kaip verslo vartotojams skirta sistema. Vėliau išleista Windows XP jau pritaikyta ir namų vartotojams. Serveriams išleista Windows Server 2003 versija, o mobiliems įrenginiams – Windows CE.
  • 64-bitų operacinė sistema sukurta AMD64 procesorių architektūrai bei dviems Intel alternatyvoms (IA-64 ir EM64T).

——————————————————————————————————————–

Windows 1.x

Pirmoji Windows versija: 16 spalvų, langai nepersidengia, mažai programų, nieko panašaus, ką dabar vadiname darbastaliu. Veikia tik kaip MS-DOS papildymas.

——————————————————————————————————————–

Windows 2.x

Antroji Windows karta. Atsirado persidengiantys langai, „Maximize”/”Minimize” sąvokos. Veikia tik kaip MS-DOS papildymas.

——————————————————————————————————————–

Windows 3.x

Trečioji Windows karta. Vis ne tokia savarankiška kaip ateinančios, tačiau daug patogesnė: pradėjo atsirasti darbui tinkle skirtos galimybės, darbastalis tampa kažkuo panašesniu į tai, ką mes dabar naudojam, dalis MS-DOS programų nuo šiol gali veikti Windows languose (ankščiau to nebuvo). Atsirado Solitaire žaidimas, bei šiuolaikiškas Control Panel. Daug didesnis ekrano spalvų palaikymas, nei buvo ankščiau.

——————————————————————————————————————–

Windows 95

Ketvirtoji Windows karta, atnešusi į pasaulį iš esmės mažai kuo nuo jos pasirodymo pasikeitųsi darbastalį. Skirtingai nei prieš tai buvusios Windows kartos – tai savarankiška operacinė sistema (bet visgi dar glaudžiai susijusi su MS-DOS).

——————————————————————————————————————–

Microsoft Windows Nashville

Microsoft Windows Nashville – tai operacinė, kuri numirė, net nespėjusi gimti. Iš pradžių Nashville OS buvo planuota kaip Windows 95 atnaujinimas ir orientuota į namų vartotojų rinką. Kiek vėliau, internete pasirodė ir instaliacinė Windows Nashville versija su į distributyvą integruotais Windows 95 archyvais. Jos instaliacija imanoma tik ant jau esančios Windows 95 OS.

——————————————————————————————————————–

Windows 98

Glaudžiai integruotas į sistemą Microsoft Internet Explorer, bei kitų naršyklių nesubėjimas tinkamai reaguoti į tai, padarė taip, kad nuo to laiko ši naršyklė užima gana geras pozicijas internetinių naršyklių rinkoje. Atsirado integruotas DVD, interneto priegos dalinimosi palaikymas. Nors ir daug pakeitimų visgi ši operacinė sistema dar daug kuo susijusi su MS-DOS.

——————————————————————————————————————–

Windows NT 3.51

Skirtingai nei prieš tai buvusios Windows versijos, ši yra paremta visiškai kitokiu daug stabilesniu NT branduoliu (prieš tai buvusios Windows versijos ilgai veikdamas iš nieko dažnai būdavo, kad lūždavo). NT branduolys ypatingas tuo, kad gali veikti įvairiuose procesorių architektūrose (žinoma, jei OS yra sukompiliuota jai), be to nėra jokio būtinumo įdiegti tam pačiam kompiuteryje MS-DOS. Nors šios šeimos operacinės sistemos buvo išleistos tais pačiais metais kaip Windows 95, tačiau NT 3.51 visgi pasižymėjo šiek tiek senovišku darbastaliu (matytu Windows 3.11). Microsoft žadėtas darbastalio atnaujinimas nors ir buvo pasiekęs beta stadiją, tačiau taip ir nebuvo išleistas.

Kalbant apie NT branduoliais paremtas operacines sistemas, pirmoji pasirodė 1993 metais. Ji buvo žymima 3.1 (nes tuo metu buvo kaip tik pasirodęs kitas MS produktas su analogiška versija). NT branduoliu paremta operacinė sistema buvo pradėta kurti kaip OS/2 3.0, tačiau dėl MS bei IBM nesutarimų tai tapo atskiru produktu.

——————————————————————————————————————–

Windows NT 4

Kita Windows NT karta. Didžiausias skirtumas atsinaujinęs darbastalis. Bei atsirado daugybė atnaujinimų skirtų padaryti darbą internete patogesniu, bei naudoti šią OS serveriams.

——————————————————————————————————————–

Microsoft Windows Neptune

„Windows” Neptune yra Microsoft Windows versija, kurią buvo planuota išleisti 1999 arba 2000 m. pradžioje. Darbo tikslas buvo sukurti operacinę sistemą namų vartotojаms, kuri pakeistų senesnes DOS Windows 9x namų vartotojų operacines sistemas. Tačiau po to, kai buvo paleista Windows 2000 sistema, Neptune komanda buvo sujungta su „Windows 2000 komandą, o po to ir į darbа” Whistler „projekte, kuris buvo išleistas 2001 m. pabaigoje, kaip Windows XP”.

——————————————————————————————————————–

Windows 2000

Iš pradžių planuota kaip namų vartotojams skirta operacinė sistema, išleidžiama kaip verslo vartotojams skirta sistema.

Puslapiai: 1 2