Lietukas 13.2

Lietukas13.2.26

Žinant, kad Lietuvoje didelė dalis programinės įrangos naudojama nelegaliai, neretai siūloma naudoti legalias nemokamas programas ir Linux operacinę sistemą.

Todėl „Lietukas“ – nemokamas lietuviškas platinamasis paketas – turėtų padėti paprastiems žmonėms susipažinti su Linux operacine sistema. „Lietukas“ skirtas tiems, kuriems kompiuteris pirmiausia reikalingas naršymui internete, dokumentų rengimui, muzikos klausymui, filmų žiūrėjimui. Jis yra sukurtas openSUSE Linux pagrindu, įtraukiant lietuvių kalbos paketus, kodekus, lietuvišką tekstą balsu skaitančią programėlę.
Iš esmės „Lietukas“ yra ta pati „openSUSE“ sistema, tačiau papildyta taip, kad eiliniam naudotojui, ją įdiegus į kompiuterį, nebereikėtų papildomai gaišti laiko diegiant populiarią programinę įrangą, pavyzdžiui, kodekus. Vis tik ši sistema buvo kuriama pirmiausia todėl, kad būtų galima greitai įdiegti kasdieniam naudojimui paruoštą lietuvišką „Linux“ operacinę sistemą neturint interneto. Tuo „Lietukas“ primena Baltix platinamąjį paketą, tačiau pastarajame naudojama GNOME, o „Lietuke“ – KDE darbalaukio aplinka.

„Lietuke“, kaip ir standartinėje „openSUSE“ sistemoje, rasite: Mozilla Firefox interneto naršyklę; LibreOffice raštinės programų rinkinį, galintį dokumentus eksportuoti .pdf formatu, palaikantį „Microsoft Office“ dokumentų formatus; GIMP paveikslėlių redagavimo programą.

Jei jau mokate naudotis Windows ar kuria kita kompiuteriams skirta operacine sistema, mokėsite naudotis ir „Lietuku“. Tame nieko stebuklingo! „Lietuką“ pirmą kartą paleisite demonstracinėje veiksenoje, t. y. jį galite naudoti kaip vadinamąjį LiveDVD/LiveUSB: iš diegimo laikmenos paleista sistema nepaliečia kompiuteryje esančių duomenų, o naudoja tik RAM. Jei patinka, tokią sistemą galite įsidiegti į savo kompiuterį.

Reikalavimai: bent 512MB RAM (rekomenduojama bent 1GB); bent 10GB laisvos vietos diske (rekomenduojama skirti bent 20GB) pačiai sistemai kartu su naudotojo duomenimis; bent 800×600 taškų ekrano skiriamoji geba (rekomenduojama 1024×768).

„Lietukas“ sukurtas susestudio.com svetainėje, kurioje galite: „Lietuką“ išbandyti tiesiog naršyklėje; „Lietuko“ pagrindu sukurti savo sistemą.