Diskinis masyvas – RAID

RAID yra naudojami siekiant padidinti informacijos saugojimo patikimumą, bei našumą. RAID apjungia keletą kietųjų diskų į vieną loginį vienetą. Tai atliekama keliais būdais: Programiškai arba aparatiškai.

Aparatinis RAID apjungia kietuosius diskus į vieną loginį junginį (Panaudojus specialią aparatinę įrangą), kurį operacinė sistema mato kaip vieną diską.

Programinis RAID kuriamas naudojant tam tikrą programinę įrangą. Operacinė sistema vartotojui rodo kaip vieną loginį diską.

RAID dažniausiai naudojamas serveriuose, bet puikiai gali būti naudojamas ir personaliniuose kompiuteriuose.

Šio tipo masyve duomenys padalijami ir yra surašomi į atskirus kaupiklius ( jų turi būti mažiausiai du) Pavyzdžiui, turėdami 10mb dydžio failą ir du masyvo elementus, galime į kiekvieną jų įrašyti po 5mb. Skaitymo sparta pagreitėja. Skaito iš kiekvieno po 5mb ir tai daroma kartu. Talpumas padidėja. Tarkime turime du kaupiklius po 100GB, tai bendra talpa bus 200GB. Tačiau sumažėja duomenų saugumas, nes sugedus vienam kaupikliui sugriūva visas masyvas.

Čia duomenys rašomi į atskirus kaupiklius ( Jų turi būti mažiausiai du, bei turi būti lyginis skaičius). Čia skaitymo sparta ir saugumas padidėja, nes sukuriamas dar vienas ar kelių kaupiklių grupė, kurioje yra „veidrodinė” duomenų kopija. Sugedus vienam iš kaupiklių, masyvas nesugriūva, nes yra naudojamas kitas sveikas likęs masyvas. Šitokio masyvo kaina yra kur kas didesnė, nei RAID 0.

Šio tipo masyvui reikalingi bent trys kaupikliai. Čia duomenys ne tik padalijami į skirtingus masyvo elementus, bet ir sukuriami kontroliniai duomenys, pagal kuriuos, jei suges vienas kaupiklis bus galima atkurti masyve esančią informaciją. Šitas masyvas yra vienas iš populiariausių pagal savo saugumo ir talpumo koeficientą, tačiau kaina yra didelė.

Be paprastų RAID tipų yra naudojami ir sudėtiniai, tokių kaip RAID 0+1, RAID 10, bei kiti.

Taigi RAID naudoti įmonėse labai apsimoka, nes RAID diskų masyvų kaina bus mažesnė, nei kainą kurią reiks sumokėti praradus labai svarbius duomenis.