Geriausios antivirusinės programos

Dažnai daugelis klausia, kaip kovoti su virusais, dėl to kilo idėja šiam straipsniui. 

Pirmiausiai reikia nepamiršti kelių taisyklų:

  1. Visada laikyti savo kompiuteryje atnaujintą antivirusą;
  2. Niekada neišjunginėti antiviruso;
  3. Nenaršyti įtartinuose puslapiuose;
  4. Neimti programų iš kitų žmonių;
  5. Neatidarinėti jokių nuorodų siustų per chat’us (pvz. Skype) jeigu neįsitikinote, kad jums rašo gyvas žmogus, virusai dažnai bando jais apsimesti, bet nelabai sugebėtų atsakyti į klausimą, pvz. kas tai jeigu paklaustumėte.

Antivirusai

Šiais laikais taip pat yra daug nemokamų antivirusų, ypač kas liečia ne komercinį naudojimą, kai kurie iš jų yra nemokami įdiegiant tik į namų kompiuterius, o įmonėm deja teks juos pirkti. Dabar apžvelgsime keletą tiek mokamų tiek nemokamų antivirusų, tik nereikia pamiršti kad nėra tokio antiviruso, kuris apsaugotų nuo visų virusų ir aukoti daug sistemos resursų antivirusui yra neverta.

Antiviruso pavadinimas Licenzija Efektyvumas Resursų naudojimas
Avira AntiVir (rekomenduojama) Nemokamas asmeniniam naudojimui Pakankamas Minimalus
Vienas šiais laikais iš populiariausių antivirusų, minimaliai lėtina kompiuterį ir pakankamai efektyvus, taip pat kas dieną atsinaujina automatiškai.
Avast Nemokamas Pakankamas Vidutinis
Pakankamai neblogas antivirusas, tačiau nemokama versija apsaugo minimaliai, taip pat sistemose kur jis naudojasi pastebėtas sistemos sulėtėjimas.
AVG Nemokamas Vidutinis Didelis
Vienas iš seniausių nemokamų antivirusų, AVG aišku atlieka savo darbą, tačiau gan stipriai apkrauna kompiuterį – tuo jo darbą lėtindamas, taip pat pastebėta, kad net komercinė AVG versija nepajėgia susitvarkyti su virusais kurių paleidžiamasis failas startavęs, jeigu žmogus nėra patyres kompiuterio vartotojas, dažnai taip ir nesugeba išnaikinti su AVG virusu.
Norton Antivirus Mokama Vidutinis Labai didelis
Norton Antivirus – dažnai teikiamas perkant naują kompiuterį su bandomuoju laikotarpiu, dėl to greičiausia daugelis bus su juo susidūrę, pasibaigus tam laikotarpiui jis apskritai nustoja veikti. Šis antivirusas visada startuoja kompiuteryje daugelį tarnybų (WinNT Services) ir stipriai apkrauna sistemą, o kadangi jis yra vienas populiariausių pasaulyje – dažnai virusai yra numatę jo buvimą kompiuteryje ir sugeba arba jį apeiti, arba sutrikdyti jo darbą, kad jo apsauga taptų neefektyvi, taip pat Norton Antivirus siūlo ir nemokamą kompiuterio skenavimą nuo virusų.
Kaspersky antivirus Mokama Aukštas Didelis
Kaspersky antivirus – yra vienas iš gan kokybiškai veikiančių antivirusų, nors tiesa jis mokamas ir stiprokai apkrauna kompiuterį, bei pajutęs kad niekas nenaudoja kompiuterio (idle mode) pradeda profilaktinius disko skenavimus ir ne visada juos nutraukia kada vartotojas su kompiuteriu pradeda kažką daryti, bet tai tikrai efektyvi priemonė.
NOD32 30 dienų bandomoji versija Aukštas Vidutinis
Daug vartotojų teigia kad tai taip pat neblogas antivirusas, tiesa nėra nemokamos versijos privačiam naudojimui.
Dr. Web Mokama Aukštas Vidutinis
Paskutinis, bet tikrai ne pats prasčiausias antivirusas, DR.Web dirba gal šiek tiek lėtokai, bet yra gan patikimas ir vienas seniausių buvusioje tarybų sąjungoje sukurtų antivirusų. Taip pat be pačios komercinės antiviruso versijos Dr.Web siūlo ir Live CD, kurio pagalba galima išvalyti nuo virusų kompiuterį kuris net nepajėgia startuoti, bet apie tai bus aprašyta žemiau.

Kitos programos

Be antivirusų taip pat egzistuoja ir kitos apsaugos priemonės reikalaujančios didesnio ar mažesnio lygio kompetencijos informacinių technologijų srityje, išvardinsime keletą.

Pavadinimas Licenzija Efektyvumas Vartotojo lygis
Malwarebytes (rekomenduojama) Nemokama / Komercinė Aukštas Žemas
Malwarebytes yra virusų, wormų, trojanų ir kitokių blogybių kompiuteryje skeneris, ši programa neatlieka automatinės apsaugos, tačiau leidžia skenuoti kompiuterį ieškant įvairiausių problemų susijusių su kenkėjiška programine įranga, įskaitant ir sistemos registrus, labai geras ir rekomenduojamas įrankis jis paprastai apima daug daugiau sričių nei antivirusai.
HijackThis Nemokama Priklauso nuo vartotojo Profesionalas
HijackThis – tai profilaktinė priemonė skirta skenuoti kompiuterį nuo įvairiausių sisteminių įrašų, parodoma kas startuojama iš sistemos registrų, kokius papildomus modulius krauna jūsų naršykės ir kita. Efektyvi priemone pažiūrėti kokios problemos sistemoje, bei šio įrankio pagalba galima nenorimus startuoti sistemoje objektus tiesiog pašalinti iš jos.

Windows Vista ir aukštesnės Operacinės sistemos

Operacinėse sistemose pradedant nuo Windows VISTA yra papildoma antivirusinė priemonė Windows Defender, kas padidina apskritai natūralią šių sistemų apsaugą, tačiau kad ji veiktų efektyviai reikia laikyti visada atnaujintus Windows, Windows Defender gal neapsaugoja nuo visko, bet nuo jo tikrai blogiau nebus.

User Account Control (UAC)

Tai apsaugos priemonė esanti nuo Windows Vista ir aukštesnių operacinių sistemų, jos pagalba sistemoje startuojančių programų paleidimą ar sistemos registrų pakeitimus turi patvirtinti vartotojas, vartotojui būna pranešama kas bandoma daryti ir klausiama jo sutikimo, priemonė rekomenduotina esant karantinui – kada įtariama, kad kompiuteryje yra virusų.

Dr.Web Live CD

Taip pat yra kritinės priemonės kaip Dr.Web Live CD apie kurį buvo paminėta ankščiau – ji efektyvi kritiniais atvejais, kada jūsų kompiuteriui visai blogai, tai Dr.Web siūlomas nemokamas Live CD diskas, parsisiuntus ISO bylą ją reikia įsirašyti kaip diską, ne kaip bylą į kompaktinį diską (tam tinka kad ir nemokama programa ISO Recorder) – tam pilnai pakanka paprasto CD-R disko ir nereikalingas DVD diskas, tada kompiuterio BIOS nustatyti, kad pirmiausiai būtų startuojama iš CD-ROM, šis diskas tada startuos Open BoхLinux šeimos operacinę sistemą ir iš šio disko eis skenuoti bei gydyti jūsų kietąjį diską nuo virusų, tiesa skenavimas trunka gan ilgai, bet ši priemonė dirba nestartavus Windows kas reiškia kad jokia programinė įranga užkrėtusi jūsų kompiuterį tuo metu nėra aktyvi ir negali sutrukdyti antiviruso darbui.

Sistemos stebėjimo programos

Taip pat yra programinės įrangos skirtos sistemos stebėjimui, tai daugiau skirta patyrusiems kompiuterio vartotojams, šių priemonių dėka eina susekti neaiškią kompiuterio veiklą, kada net antivirusas neatpažįsta viruso ir taip pat surasti įvairias kenkėjiškas programas ar kitas kompiuterio problemas, gerą programinį paketą tam teikia Sys Internals šiuos įrankius dažnai naudoja ir programuotojai, gerose rankose praktiškai geresnių įrankių nėra, keletas iš labiau rekomenduojamų:

  • TCPVIEW – Leidžia stebėti jūsų kompiuteryje visą veikla vykstančią kompiuteriniame tinkle ir internete, kokios programos kreipiasi į kokius internetinius adresus ir kokiomis tarnybomis, taip pat ši programa leidžia nutraukti kažkokį susijungimą ar išjungti nepageidaujamą procesą, jos didelis privalumas, kad ji identifikuoja kokia programa tai daro.
  • Process Monitor – Dar vadinamas (Procmon), su šia programa eina stebėti absoliučiai visą kompiuterio darbą, kur, kokios bylos ir kokio proceso yra atidarinėjamos, įrašomos, ką darant įvyko klaida, paprastai ši priemonė rodo praktiškai viską ir labai daug įvykių per trumpą laiką, tačiau taip pat leidžia išsamų jų filtravimą pagal įvairius kriterijus.

Ве šių priemonių dar galima priemonė yra Alpha Task Manager .NET (C) www.lythum.lt, programa yra nemokama ir beta versija, tačiau šis task manager leidžia giliai analizuoti progamų langų struktūras, bei kontroliuoti jas ir kai kada yra nepakeičiama priemonė.

Online virusų skeneriai

Taip pat šiais laikais egzistuoja online virusų skenavimo priemonės, kur galima kažkokį įtartiną failą nusiųsti kad jį patikrintų, vienas iš tokių populiariausių tai www.virustotal.com tenai nusiusta byla bus patikrinta su apie 40 įvairių antivirusų, taip galima patikrinti ar kažkokia byla neužkrėsta jeigu nieko neranda jūsų anvirisusas.

Nesaugus naršymas

Kas liečia nesaugų naršymą internete, rekomenduojama tam naudoti Firefox su keliais saugumo plugin’ais, tai NOSCRIPT ir WOT.

  • NOSCRIPT – Automatiškai blokuos absoliučiai visus įtartinus JavaScript skriptus ir tik jums leidus ir panorėjus pasirenkant kuriuos leisti galėsite leisti juos.
  • WOT – Tai reitingų sistema kuri iš kart praneša ant kiek pavojinga nuoroda į kurią einate, jeigu nuoroda žalia – reiškiasi pavojaus nėra, kuo nuoroda rausvesnė tuo ji pavojingesnė.

Тоkių priemonių pagalba galima šiek tiek apsisaugoti lankantis abejotinos reputacijos puslapiuose.